Moccasin
62-9-7.1
From: Great Plains (Plain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 62-9-7.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Great Plains (Plain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Glass |
| Description | One of a pair of buckskin moccasins tied together with blue thread. Buckskin soles and uppers. Beaded vamp of a flower in green, pink, red and blue on white ground. Short cuff attached with a scalloped edge. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Paul Sharpless, 1962 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




