Moccasin
59-14-43.2
From: Great Plains (Plain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 59-14-43.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Great Plains (Plain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Locus | Plains (Jicarillo) |
| Section | American |
| Materials | Skin | Pigment | Glass | Tin |
| Description | Man's |
| Height | 13.5 cm |
| Length | 30 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Exchange with Denver Art Museum, 1959 |
| Other Number | BAJ-24-D - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




