Container Lid
58-34-6.2
From: Canada | Nova Scotia | Bear River
Curatorial Section: American
| Object Number | 58-34-6.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Micmac |
| Provenience | Canada | Nova Scotia | Bear River |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Period | Early 20th Century |
| Date Made | 1911 CE |
| Section | American |
| Materials | Birchbark |
| Description | Rectangular base; oval mouth wrapped at edge; top which fits into mouth of container; rawhide strip handle and Made by peeling off bark; Red designs; base solid red; one side man shooting game birds with rifle; other side; man with dog hunting deer. Top: four bears in red and red border. Considerably darkened by age. |
| Height | 3 cm |
| Length | 22.4 cm |
| Width | 17 cm |
| Credit Line | Bequest of Miss Elizabeth F. Smaltz, 1958 |
| Other Number | Accession list 6 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




