Ladle
29-78-58A
From: Arizona | Northeast Arizona
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-78-58A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Anasazi |
| Provenience | Arizona | Northeast Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Redware |
| Description | Thick. Oval-shaped. Redware; handle missing |
| Height | 7.62 cm |
| Width | 8.89 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest 1901; R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


