Racquet
46-6-28A
From: United States of America | North Carolina
Curatorial Section: American
| Object Number | 46-6-28A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cherokee |
| Provenience | United States of America | North Carolina |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Leather | Pigment |
| Description | Hooped head and split handle in one piece. Thong netting. Notched decoration on concave side of hoop. Red, green and yellow bands below head; red and green bands middle of grip; red and green triangles on head. "Should not be painted and string should be squirrel skin." |
| Length | 56 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Cherokee Expedition; Frank G. Speck and John G. Witthoft, 1946 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




