Lacrosse Stick
46-6-27A
From: United States of America | North Carolina
Curatorial Section: American
| Object Number | 46-6-27A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cherokee |
| Provenience | United States of America | North Carolina |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Leather | Pigment |
| Description | Hooped head and split handle in one piece. Thong netting. Slight decoration in red below hooped head. "Should not be painted. Should have squirrel skin thongs." |
| Length | 67 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Cherokee Expedition; Frank G. Speck and John G. Witthoft, 1946 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




