Dish
37738A
From: Canada | British Columbia | Queen Charlotte Islands | Masset
Curatorial Section: American
| Object Number | 37738A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Haida |
| Provenience | Canada | British Columbia | Queen Charlotte Islands | Masset |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Cedar |
| Description | Wooden dish (satlam kitla). |
| Height | 25 cm |
| Length | 50 cm |
| Width | 42 cm |
| Credit Line | John Wanamaker Expedition, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.