| Object Number | NA10535A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Crow (Culture) |
| Provenience | Montana |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Pigment | Fiber |
| Description | Rock medicine bundle from Bell-Rock; rawhide bag (A) contains two cloth bundles (B, C). |
| Length | 28 cm |
| Width | 26 cm |
| Credit Line | Purchased from Ernest E. Murray, 1924 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


