Moccasin
NA10773A
From: Great Plains (Plain)
Curatorial Section: American
| Object Number | NA10773A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Great Plains (Plain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin | Bead |
| Description | Rawhide soles; buckskin uppers, colored glass beads. |
| Height | 9.5 cm |
| Length | 26.5 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Gift of W. E. Hering, 1926 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




