| Object Number | NA10783A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | Great Plains (Plain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Catlinite pipe, large. Plain, banded catlinite bowl (A), cylindrical wooden stem (B), pyrographic. |
| Height | 11 cm |
| Length | 20 cm |
| Credit Line | Gift of W. E. Hering, 1926 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


