| Object Number | NA10795A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Woodland |
| Provenience | North America |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Moose Hide | Metal | Moose Hair |
| Description | One of a pair of moose hide shoes with uppers, eyelets and laces. Vamp decorated with moose hair embroidery. |
| Height | 19 cm |
| Length | 22 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Gift of W. E. Hering, 1926 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



