Basket
Basket Lid
47-11-2A
From: United States of America | Alaska | Aleutian Islands | Attu Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 47-11-2A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Aleut |
| Provenience | United States of America | Alaska | Aleutian Islands | Attu Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry |
| Description | Twined with eight rows of openwork of crossed warps. Wool overlay of small two-colour diamonds, red-blue, red-purple, red-light blue. Two rows of green and red red dots in quincunx arrangement. Cylindrical; lid with mushroom knob. |
| Height | 27.5 cm |
| Outside Diameter | 14.5 cm |
| Credit Line | Gift of Eli Kirk Price 3rd, 1947 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



