Pipe Bowl
50-42-1A
From: Great Plains (Plain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 50-42-1A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | Great Plains (Plain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite | Wood |
| Description | A: Catlinite bowl. Typical Plains elbow type; has forward projection. B: Wooden stem, plain, flattish. |
| Height | 9.4 cm |
| Length | 47.9 cm |
| Credit Line | Gift of Estate of William J. Reagan, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


