Knife
52-14-1A
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 52-14-1A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Date Made | 1870 |
| Section | American |
| Materials | Iron | Wood | Bead | Hide |
| Description | Iron knife blade, somewhat rusted. Probably made from a larger piece of iron. Wood handle of 2 pieces mounted on either side of the knife shaft. |
| Length | 23.7 cm |
| Width | 6.3 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Louis S. Clarke, 1952 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


