| Object Number | NA11715A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | Great Plains (Plain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Plain, T-shape pipe (A) with a long cylindrical stem (B). |
| Height | 11 cm |
| Length | 22 cm |
| Credit Line | Purchased from Philadelphia Art Galleries Auction, 1927 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


