Basket Lid
NA1304B
From: Alaska | Southeastern Alaska
Curatorial Section: American
| Object Number | NA1304B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | Alaska | Southeastern Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Cedar Bark | Branch |
| Technique | Plaited |
| Description | Lid for bentwood box NA1304A. Technical notes; plaited, two strand, diagonal/twill twining |
| Height | 25.3 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 47 cm |
| Credit Line | Purchased from Kircheimer, 1905 |
| Other Number | CG2000-2-7 - Found in Collection Number | NA7680 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



