Box
NA1304A
From: Alaska | Southeastern Alaska
Curatorial Section: American
| Object Number | NA1304A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | Alaska | Southeastern Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Food box (A) with lid (B). |
| Height | 26.5 cm |
| Length | 41 cm |
| Width | 38.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Kircheimer, 1905 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




