Basket
Basket Lid
42-35-476A
From: Guatemala (uncertain) | El Salvador (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 42-35-476A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Guatemala (uncertain) | El Salvador (uncertain) |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Cane (plant) | Wicker |
| Technique | Basketry |
| Description | Petaca, natural cane with orange band around edge of lid, rectangular, wicker sides, checker pattern top and base |
| Height | 19 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 22 cm |
| Credit Line | Purchased from Lilly de Jongh Osborne, 1942 |
| Other Number | 378 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.