Box
Box Lid
42-29-48A
From: United States of America | Maine
Curatorial Section: American
| Object Number | 42-29-48A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Micmac |
| Provenience | United States of America | Maine |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Date Made | -1910 |
| Section | American |
| Materials | Birchbark | Porcupine Quills |
| Description | Birchbark. Brilliantly coloured quilling on side in close zigzag bands. Lid with "ribbon" and bow knot pattern and dainty white design around edge. |
| Height | 7 cm |
| Length | 12.7 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Franklin Miles Day, 1942 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




