Box Lid
42-18-2B
From: North America | United States of America (uncertain) | Canada (uncertain) | New York (uncertain) | Niagara Falls
Curatorial Section: American
| Object Number | 42-18-2B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Iroquois |
| Provenience | North America | United States of America (uncertain) | Canada (uncertain) | New York (uncertain) | Niagara Falls |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Birchbark | Moose Bristle |
| Description | Birchbark. Miniature; oval. Lid decorated with floral design in moose bristle embroidery. |
| Height | 3 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Misses Atkinson and Mrs. Thomas B. Ellis, 1942 |
| Other Number | 49A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




