Moccasin
42-1-32B
From: Oklahoma | Wachita River
Curatorial Section: American
| Object Number | 42-1-32B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kiowa |
| Provenience | Oklahoma | Wachita River |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin | Bead |
| Description | Child's. Hard sole; one piece buckskin upper with simulated vamp and long heel fringe and ties; short fringe on outside of beaded vamp stripe; sewed-on tongue beaded. |
| Height | 9 cm |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Purchased from the Ira Reed Estate through Wm. D. Morley Inc., 1942 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


