Moccasin
42-1-31A
From: Oklahoma | Wachita River
Curatorial Section: American
| Object Number | 42-1-31A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kiowa |
| Provenience | Oklahoma | Wachita River |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Buckskin | Bead |
| Description | Youth's. Hard sole, one piece buckskin upper with simulated vamp and fringed heel seam; sewed -on fringed tongue. Narrow beaded vamp stripes. |
| Height | 5 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 6.2 cm |
| Credit Line | Purchased from the Ira Reed Estate through Wm. D. Morley Inc., 1942 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


