Moccasin
NA1661B
From: North America | United States of America | New York
Curatorial Section: American
| Object Number | NA1661B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Onondaga |
| Provenience | North America | United States of America | New York |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Bead | Fiber |
| Description | Beaver totem design. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 16 cm |
| Credit Line | Gift of F. B. Hitchcock, 1908 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




