| Object Number | NA1688A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Metal | Hide | String |
| Description | Square drum (A) and one stick (B). Drum: Quadrangular one faced drum. Painted on interior with heraldic design, double headed eagle and two wolf heads. |
| Height | 7.62 cm |
| Length | 45.09 cm |
| Width | 40.01 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



