Basket
NA3280A
From: Alaska | Attu Island | Aleutian Islands
Curatorial Section: American
| Object Number | NA3280A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Aleut |
| Provenience | Alaska | Attu Island | Aleutian Islands |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry |
| Description | Cylindrical basket (A) with lid (B). Bottom with bands of crossed warp openwork; side of plain twining. Banded hour-glass figures, overlapping triangles, diamonds, and wave designs in wool and mercerized false embroidery. |
| Height | 22.86 cm |
| Outside Diameter | 27.94 cm |
| Credit Line | Purchased from E. M. Rhodes & Company, 1915 |
| Other Number | G-411 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



