Leggings
NA3619B
From: United States of America | Maine
Curatorial Section: American
| Object Number | NA3619B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Penobscot |
| Provenience | United States of America | Maine |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Flannel | Silk | Glass |
| Description | Woman's leggings. Red flannel, silk embroidered in vertical band with dentate and double curve motifs (green, yellow[?], blue, etc.). Edged with white beads. |
| Height | 58.5 cm |
| Width | 24.5 cm |
| Depth | 1 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1915 |
| Other Number | G602 - Gordon Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




