Basket
NA3627A
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | NA3627A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chitimacha |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Section | American |
| Technique | Basketry |
| Description | Basket (A) and lid (B) |
| Height | 14 cm |
| Length | 22 cm |
| Width | 19 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1915 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




