Box
NA3855A
From: Canada | Maritime Province
Curatorial Section: American
| Object Number | NA3855A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Huron |
| Provenience | Canada | Maritime Province |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Date Made | ca. 1900 |
| Section | American |
| Materials | Birchbark | Root | Quill | Grass |
| Description | Box (A) and lid (B). |
| Height | 4.5 cm |
| Outside Diameter | 7.2 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




