Basket
Basket Lid
41-28-8A
From: United States of America | Alaska
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-28-8A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | United States of America | Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Spruce Root |
| Technique | Basketry |
| Description | Work basket and lid. Cylindrical. Rattle in lid. Spruce root. Two-strand twining with false embroidery. Design: three-shadow[?]; fern on rattle. |
| Height | 35.56 cm |
| Outside Diameter | 21 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Boyd Nixon, 1941 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



