Box
Box Lid
41-24-21A
From: Canada | Nova Scotia
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-24-21A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Micmac |
| Provenience | Canada | Nova Scotia |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Birchbark | Porcupine Quills |
| Description | Cylindrical. Solidly quilled: eight-pointed star on top. Lid now in two pieces. "Sally Snowden from her grandfather." |
| Height | 9 cm |
| Outside Diameter | 12.5 cm |
| Credit Line | Exchange with the Philadelphia Museum of Art, 1941 |
| Other Number | 44 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



