Basket
Box
38-27-62A
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 38-27-62A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eastern Woodlands | Huron (uncertain) |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Birch Bark | Porcupine Quill |
| Description | Birch bark container & lid quilled in natural brown & white; cylindrical |
| Height | 7.3 cm |
| Outside Diameter | 11.75 cm |
| Credit Line | Gift of Martha H. McInnes, in memory of Mary T. McInnes, 1938 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.