Basket
38-27-61A
From: North America
Curatorial Section: American
| Object Number | 38-27-61A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ojibwa (uncertain) |
| Provenience | North America |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wicker |
| Description | Miniature wicker basket, flat lid, to which loop handle is attached. |
| Height | 3 cm |
| Outside Diameter | 4.2 cm |
| Credit Line | Gift of Martha H. McInnes, in memory of Mary T. McInnes, 1938 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.