Basket
NA3864A
From: United States of America | Alaska | Southeast Alaska
Curatorial Section: American
| Object Number | NA3864A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | United States of America | Alaska | Southeast Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Spruce Root | Grass | maidenhair fern |
| Technique | Basketry | Twined |
| Description | Medicine basket (A) with lid (B). Technical notes: twined, close twined, two-strand, in-between weave (with plain), wrapped weft ("false embroidery"). |
| Height | 8.6 cm |
| Outside Diameter | 22 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



