Basket
NA4940A
From: North America | United States of America | New York | Erie County | Tonawanda
Curatorial Section: American
| Object Number | NA4940A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Seneca |
| Provenience | North America | United States of America | New York | Erie County | Tonawanda |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Technique | Basketry |
| Description | Basket (A) and lid (B). Slats woven, colored design. Needs repairs. |
| Height | 29 cm |
| Length | 44 cm |
| Width | 35 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Talcott Williams, 1895 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




