Moccasin
NA5593A
From: North America | United States of America (uncertain) | Canada (uncertain) | New York (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | NA5593A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Iroquois |
| Provenience | North America | United States of America (uncertain) | Canada (uncertain) | New York (uncertain) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Glass | Skin | Fiber |
| Description | One of a pair. Beaded. |
| Length | 24 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Purchased from J. L. Isaacs, 1917 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


