Pipe
35-25-1A
From: United States of America | Dakotas
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-25-1A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cheyenne (uncertain) | Sioux (uncertain) |
| Provenience | United States of America | Dakotas |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite | Lead | Wood |
| Description | Catlinite, inlaid with lead. Polished wooden stem of flattened hexagonal section. |
| Height | 11.13 cm |
| Length | 22.86 cm |
| Credit Line | Gift of William C. Watts, 1935 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


