Basket
34-5-1A
From: United States of America | Louisiana | Charenton
Curatorial Section: American
| Object Number | 34-5-1A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chitimacha |
| Provenience | United States of America | Louisiana | Charenton |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Pigments |
| Technique | Basketry |
| Description | Basket with Cover, Red & Black Dyes. Twilled. Cubical. Colors, red, black and natural. Design, circle-and-dot. |
| Height | 11.43 cm |
| Length | 11.43 cm |
| Width | 11.43 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Edward Bok, 1934 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
