Basket
32-11-14A
From: Guatemala
Curatorial Section: American
| Object Number | 32-11-14A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Guatemala |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Palm Leaf |
| Technique | Plaited |
| Description | Square |
| Height | 14 cm |
| Outside Diameter | 17 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. George Gowen Hood, 1932 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.