Basket
Basket Lid
31-45-22A
From: Nevada | Hat Creek
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-45-22A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shoshone |
| Provenience | Nevada | Hat Creek |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry | Coiled |
| Description | Oval with lid. Coiled: 2 rods, interlocked stitches. |
| Height | 12.7 cm |
| Length | 23.49 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. John W. Brock, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.