| Object Number | NA7607A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Naskapi |
| Provenience | Canada | Labrador |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Rawhide |
| Description | One of a pair of snowshoes. |
| Length | 75 cm |
| Width | 60 cm |
| Credit Line | Gift of Henry G. Bryant, 1917 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




