Basket
NA7796A
From: United States of America | Louisiana
Curatorial Section: American
| Object Number | NA7796A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chitimacha |
| Provenience | United States of America | Louisiana |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Date Made | Circa 1900 |
| Section | American |
| Materials | Rivercane |
| Technique | Basketry |
| Description | Basket (A) and lid (B). |
| Height | 22.5 cm |
| Length | 21 cm |
| Width | 21 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. William Pepper and Dr. William Pepper III, 1915 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




