| Object Number | 31-7-17A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Naskapi | Barren Ground Band |
| Provenience | Canada | Labrador |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Caribou Hide | Paint |
| Description | Summer. Caribou smoke tanned. Insteps have painted decoration in red, blue and yellow. |
| Height | 7 cm |
| Length | 24 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Purchased from Frank G. Speck, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


