| Object Number | 31-7-16B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Naskapi | Barren Ground Band |
| Provenience | Canada | Labrador |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Caribou Skin | Canvas | Bead |
| Description | Summer. Caribou smoke tanned, trimmed with caribou white tanned. Insteps beaded - red, yellow, white, green designs on blue ground. |
| Height | 8 cm |
| Length | 22 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Purchased from Frank G. Speck, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


