| Object Number | 31-7-13A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Naskapi | Barren Ground Band |
| Provenience | Canada | Labrador |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Caribou Hide | Glass | Silk |
| Description | Summer. Caribou smoke tanned. Instep of pink silk beaded - blue, green, black, yellow, and red design on white ground. |
| Height | 8 cm |
| Length | 22.5 cm |
| Width | 9.7 cm |
| Credit Line | Purchased from Frank G. Speck, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


