| Object Number | 31-7-12B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Naskapi | Barren Ground Band |
| Provenience | Canada | Labrador |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Caribou Hide | Glass |
| Description | Summer. Caribou, smoke tanned, ornamented with caribou whit tanned. Insteps beaded -- blue, yellow, green and white design on red ground. |
| Height | 6 cm |
| Length | 20 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Frank G. Speck, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


