| Object Number | 30-3-220B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Naskapi | Barren Ground Band |
| Provenience | Canada | Labrador |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Caribou Hide | Glass |
| Description | Man's. Instep beaded solid in pink, lavendar, greenish blue and orange. |
| Height | 21 cm |
| Length | 28 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Purchased from Frank G. Speck, 1930 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




