| Object Number | 30-3-219B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Naskapi | Barren Ground Band |
| Provenience | Canada | Labrador |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Caribou Skin | Deerskin | Bead |
| Description | Man's. Instep beaded solid in green, lavendar, pink, blue, white. |
| Height | 13 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Frank G. Speck, 1930 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




