| Object Number | 30-3-22A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Naskapi | Barren Ground Band |
| Provenience | Canada | Labrador |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Glass | Wool | Cotton |
| Description | Slipper type; dyed buckskin; bead decoraton; green cloth binding around top. |
| Height | 7 cm |
| Length | 26 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Purchased from Frank G. Speck, 1930 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


