| Object Number | 30-3-14A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Naskapi | Barren Ground Band |
| Provenience | Canada | Labrador |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Paint |
| Description | Pair of child's knee moccasins. Painted decoration in red, blue, yellow. |
| Length | 38.5 cm |
| Width | 19 cm |
| Credit Line | Purchased from Frank G. Speck, 1930 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




