Hip Moccasin
30-3-11A
From: Canada | Labrador
Curatorial Section: American
| Object Number | 30-3-11A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Naskapi | Barren Ground Band |
| Provenience | Canada | Labrador |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin | Paint |
| Description | Pair of hip moccasins; painted red, blue, and yellow; foot is of smoked skin. |
| Length | 46 cm |
| Width | 28.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Frank G. Speck, 1930 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




